Producenci

Rozruszniki

Rozruszniki samochodowe

Rozrusznik to urządzenie służące do uruchamiania silnika spalinowego. Najczęściej stosowanymi są rozruszniki elektryczne. Jego wynalazcą jest urodzony w 1876 roku w USA Karol Franklin Kettering. Nowo powstałe urządzenie zastąpiło korbowy mechanizm rozruchowy.
Aby uruchomić silnik, rozrusznik musi wykonać dużo pracy. Rozrusznik elektryczny silnika spalinowego jest odbiornikiem pobierającym najwięcej energii elektrycznej z akumulatora, lecz tylko w krótkich okresach podczas uruchamiania silnika. 
Jak każda część w samochodzie, także rozrusznik samochodowy ma swoją żywotność. W przypadku ciężarówek przyjmuje się, że jest to zazwyczaj 700-800 tys. km. W autach osobowych tylko 150-160 tys. km. Jest ona tym mniejsza, im częściej uruchamia się silnik. Pierwsze objawy uszkodzenia to kłopoty z rozruchem silnika oraz trzaski dochodzące spod maski tuż po przekręceniu kluczyka. Zazwyczaj występują w czasie niskich temperatur. Bardzo często do awarii doprowadza także kierowca, który w trakcie rozruchu silnika, zamiast sprzęgła naciska pedał gazu.

Na szczęście rzadko zdarza się, że rozrusznik ulegnie całkowitej awarii bez żadnego ostrzeżenia. Daje nam to szansę, aby zawczasu zareagować i zapobiec unieruchomieniu auta.    

Jest 34576 produktów.

Pokazano 1-20 z 34576 pozycji
To top

Zarejestruj się

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło